تعمیر دوچرخه ثابت

تعمیر دوچرخه ثابت
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/09/30 0 نظر

انواع دوچرخه ثابت به دو گروه دوچرخه ایستاده یا دوچرخه نشسته تقسیم میشوند که در مدل های باشگاهی و خانگی عرضه شده اند.

انواع دوچرخه ثابت به دو گروه دوچرخه ایستاده یا دوچرخه نشسته تقسیم میشوند که در مدل های باشگاهی و خانگی عرضه شده اند.


همه دوچرخه های ثابت، ساختار اصلی یکسانی دارند که شامل سه سیستم میباشد.


1- سیستم مکانیکی که شامل: پدال ها، رکاب ها، تسمه محرک و فلایویل یا دربرخی مدلها ژنراتور است.
2- سیستم الکتریکی و الکترونیکی که شامل: صفحه کامپیوتر دوچرخه ثابت، کابلهای رابط، برد تغذیه دوچرخه ثابت (درمدلهای باشگاهی) و موتور تنظیم فلایویل (درمدل های خانگی) است.


3- شاسی اصلی که شامل: بدنه، پایه های روی زمین، ستون زین، ستون کامپیوتر و دستگیره ها است .


حال باتوجه به مطالب گفته شده آسیبها و خرابی های هر سیستم رابررسی میکنیم.


خرابی در سیستم مکانیکی:


اگرهنگام رکاب زدن صدای اضافی احساس کردید ابتدا پدالها و رکابها را بررسی کنید ودرصورت مشاهده خرابی نسبت به تعویض آنها اقدام کنید.
خرابی در فلایویل که وظیفه سبک وسنگین کردن رکابها را برعهده دارد ممکن است در اثرخوردگی بلبرینگها یا شفت اصلی و یا پارگی سیمهای اتصال موجود در مگنت فلایویل باشد که در اینصورت تعویض بلبرینگها یا شفت یا فلایویل انجام میگیرد.


هرگونه پارگی یا خوردگی در تسمه محرک دوچرخه ایستاده نیز با تعویض آن مرتفع خواهد شد.


 خرابی در سیستم برقی دوچرخه ثابت:


درصورت روشن نشدن صفحه کامپیوتر باید این نکته را بخاطر داشت که برخی کامپیوترها از طریق باطری و برخی از طریق آداپتور تغذیه میشوند.
با بررسی باطری یا آداپتور و تعویض هریک از آنها ، کامپیوتر فعال خواهد شد درغیر اینصورت، کامپیوتر دوچرخه ثابت نیاز به تعمیر یا تعویض خواهدداشت.
همچنین ممکن است کابلهای رابط که وظیفه انتقال برق از منبع اصلی( باطری یا آداپتور) به کامپیوتر را دارند دچار پارگی یا خوردگی شده باشند که در اینصورت باید آنها را تعویض کرد.
در مدلهای باشگاهی که معمولا از ژنراتور به جای فلایویل استفاده میشود، از برد الکترونیکی جهت انتقال برق بین کامپیوتر و ژنراتور استفاده میشود که درصورت خرابی نیاز به تعمیر یا تعویض دارد.

 

 خرابی شاسی دوچرخه ثابت:


اگرهنگام رکاب زدن احساس صدای ناهنجار کردید، پس از بررسی سیستم مکانیکی، شاسی را کنترل نمایید که ممکن است در اثر فشار و وزن کاربر و از همه مهمتر عدم رعایت اصولی در رکاب زدن، شاسی ترک خوردگی یا شکستگی پیدا کند که شاسی نیاز به تعمیر یا تعویض دارد.تعمیر دوچرخه ثابت اکثرا موقعی اتفاق می افتد که سیستم مکانیکی دوچرخه ثابت خراب می شود. اکثر خرابی ها نیز بر اثر خوردگی شفت دوچرخه و شکستگی آن اتفاق می افتد که تنها راه تعمیر آن، تعویض است.

 

خوردگی قامه دوچرخه ثابت نیز در مرتبه بعدی قراردارد که باعث ایجاد لقی و لرزش زیرپا میشود که آن هم با تعویض کامل شفت و قامه باعث بهبود عملکرد میشود. تست سیم تنشن و بعضا موتور تنشن نیز به پیدا کردن ایراد در دوچرخه کمک میکند.

نظرات
captcha Refresh
به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

جدیدترین مقالات