بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کافه ورزش کاملا محفوظ می باشد

مقالات

شرکت iXS با ارائه ی این محصول از جدیدترین ترقی و فن آوری خود رونمایی کرد. کلاه XACT بر مبنای کلاه مشهور و شناخته شده ی XULT تمام رخ ساخته شده است. بنابراین کلاه XACT به موازات ویژگی های کلاه XULT طراحی شده است با این تفاوت که کلاه XACT به یک لایه ی جاذب مجهز شده است. حجم کلی متراکم نیروی وزن و نیروی چرخشی را بر روی لبه های پایینی کلاه وارد می کند.

دوچرخه سواری جزء معدود ورزش‌هایی است که به سادگی می‌توانید وارد زندگی روزمره خود کنید. درواقع، دوچرخه سواری به شما این امکان را می‌دهد تا زمانی که هر روز در رفت و آمد تلف می‌کنید را به زمانی برای ورزش و ارتقاء سلامتی خود تبدیل کنید. با وجود همه مزیت‌های دوچرخه سواری، باید به این موضوع توجه کنید که دوچرخه دارای ایمنی پایین‌تری نسبت به خودرو است و دوچرخه سوار در زمان تصادف در معرض آسیب شدید‌تری نسبت به سرنشین خودرو قرار دارد. از سوی دیگر، فرهنگ دوچرخه سواری در ایران نوپا بوده و هنوز مسیرهای اختصاصی دوچرخه در شهرهای کشور وجود ندارد. متاسفانه، رانندگان محترم خودرو نیز مراعات دوچرخه سواران را نمی‌نمایند. بنابراین، رعایت نکات ایمنی و استفاده از وسایل ایمنی مناسب در زمان دوچرخه سواری امری بسیار ضروری و تضمین کننده سلامت شما خواهد بود.

شواهد باستان شناسی نشان می دهند که قدمت شنا و شنا کردن به 2500 سال قبل از میلاد در تمدن مصر و بعد از آن در تمدن های آشور و یونان و روم باستان باز می گردد. آنچه از گذشته آموزش شنا می دانیم بر اساس یافته هایی است که از «حروف تصویری» هیروگلیف مصریان به دست آورده ایم. یونانی های باستان و رومی ها شنا را جزو برنامه های مهم آموزش نظامی خود قرار داده بودند، و مانند الفبا یکی از مواد درسی در آموزش مردان بوده است. شنا در شرق به قرن اول قبل از میلاد باز می گردد. ژاپن جایی است که شواهد و مدارکی از مسابقات شنا در آن وجود دارد. در قرن هفدهم به دستور رسمی حکومتی شنا به صورت اجباری در مدارس تدریس می شد.

تکواندو هنر رزمی کره ای امروزه با بیش از 20 میلیون تکواندوکار در سراسر دنیا یکی از محبوب ترین ورزش های رزمی جهان محسوب می شود و بیش از 120 کشور عضو فدراسیون جهانی (WTF) این ورزش هستند . تکواندو در سال 1988 میلادی به عنوان ورزشی نمایشی در رقابت های المپیک که درسئول برگزار می شد، حضور پبدا کرد و در سال 1994 رسمأ به عنوان ورزشی رزمی وارد مسابقات بازی های آسیایی هیروشیما شد. همچنین در سال 2000 میلادی تکواندو به طور رسمی وارد رقابت های المپیک سیدنی شد و پس از جودو دومین ورزش رزمی آسیایی بود که در رقابت های المپیک مسابقات آن برگزار شد و تا کنون این روند ادامه داشته است.

فرمان‌ها ممکن است شکل‌های مختلفی داشته باشند. گاهی در یک خط مستقیم، گاهی کمی منحنی و گاهی مانند فرمان‌های کورسی کلاسیک می باشند که به آن‌ها دراپ نیز گفته می‌شود. عرض بزرگتر کنترل بهتری روی دوچرخه به شما می‌دهد اما در مقابل امکان رد شدن از مکان‌های باریک‌تر را از شما می‌گیرد. برای بعضی ها مهم است که فرمان اجازه دو سه مدل در دست گرفتن را به دوچرخه سوار بدهد تا در مسافت‌های طولانی بتوان وضعیت دست را تغییر داد و جلوی خستگی را گرفت. بیشتر فرمان های دوچرخه از انواع آلیاژهای آلومینیوم ساخته می شوند.

دوچرخه، شاهکار دانش فیزیک است. این وسیله، با تبدیل قدرت عضلانی افراد به انرژی جنبشی و به حرکت درآوردن چرخ‌ها، از بیشترین کارایی انرژی در مقایسه با هر وسیله دیگری که تاکنون ساخته شده، برخوردار می‌باشد.دوچرخه‌سواری از لحاظ کارایی انرژی، از پیاده‌روی نیز موثرتر بوده، چرا که به ازای هر یک مایل طی مسافت، به یک سوم کالری موردنیاز برای راه رفتن، نیازمند است. چرا وقتی که دوچرخه سواری را در حال حرکت می بینیم, پره های بالایی چرخ دوچرخه اش را نمی توانیم تشخیص دهیم؛ ولی پره های پایینی چرخ را به راحتی و تک تک می بینیم؟ به نظر می رسد که بالای چرخ سریع تر از پایین آن حرکت می کند. آیا واقعاً همین طور است؟ اگر جوابتان مثبت است, چه طور می شود آن را توضیح داد؟ آیا این پدیده ای عادی است یا یک شعبده و چشم بندی است؟همان طور که می دانید محیط اطراف ما از قوانین خاصی پیروی می کند که به آن اصطلاحاً قوانین فیزیک می گوییم. می توان معمای چرخ دوچرخه را به آسانی با قوانین فیزیک توضیح داد و فهمید که هیچ چیز غیر عادی در این پدیده وجود ندارد. ابتدا برای این که بفهمیم که آیا واقعاً قسمت بالایی چرخ، سریع تر از قسمت پایینی حرکت می کند، یک تکه کاغذ رنگی را از پهلو به چرخ (به لاستیک رویی چرخ) می چسبانیم و وقتی دوچرخه حرکت می کند به کاغذ نگاه می کنیم. بله! وقتی کاغذ در قسمت پایین چرخ حرکت می کند, خیلی خوب و واضح دیده می شود، ولی وقتی به بالای چرخ می رسد، با چنان سرعتی حرکت می کند که حتی نمی توانیم آن را ببینیم. پس این پدیده واقعاً اتفاق می افتد، ولی علت آن چیست؟ با کمی تفکر می توان پاسخ معما را یافت. هر نقطه از چرخ یک دوچرخه یا ماشین در حال حرکت، در هر لحظه دو حرکت انجام می دهد: 1- به دور خودش می چرخد. 2- به سمت جلو می رود.

دوچرخه سواری با تایرهایی که فشار باد لاستیک آنها به درستی تنظیم شده باشند، می تواند تأثیر زیادی بر حس سواری و میزان کنترلتان روی دوچرخه داشته باشد. میزان باد تایر دوچرخه ای که بیش از اندازه پر شده باشد باعث کاهش سطح تماس با زمین و کنترل ضعیف دوچرخه خواهد شد، همچنین تایرهایی با فشار باد خیلی پایین، مستعد رفتار غیرقابل پیش بینی و پنچری خواهند بود. میزان باد مناسب تایرها با توجه به فرد دوچرخه سوار و نوع تایرها بسیار متفاوت خواهند بود. همچنین وضعیت و نوع مسیر نیز می تواند تأثیر بسیار زیادی در میزان فشار مورد نیاز تایرها داشته باشند. نکته مهم در اینجا، پی بردن به میزان دقیق فشار بادی است که بهترین عملکرد را در برابر شما و تنظیمات دوچرخه تان، تحت شرایط عادی (نرمال) داشته باشد.

مزایای ترمز دیسکی – سیمی: – قدرت ترمز گیری آن بهتر از ترمز V است. – عملکرد آن در هوای بارانی و برفی مناسب است. – در صورت تاب داشتن طوقه، عملکرد ترمز مختل نمی شود.

استفاده از عینک ورزشی مناسب و استاندارد یکی از مهمترین تجهیزاتی است که باید موقع خرید به آن توجه کرد، چرا که خیلی از دوچرخه سواران در انتخاب عینک مناسب که آن ها را از خطرات و صدمات جدی حفظ کند، مطالعه و دقت کافی ندارند . علاوه بر این که یک عینک مناسب و استاندارد چشم را در برابر گرد وخاک و غبار و لیستی از موارد مختلف دیگر حفاظت می کند و بهترین راه برای پیشگیری از بیماری های چشمی نظیر آب مروارید، کراتیت ناشی از اشعه یو وی می باشد. همچنین استفاده از عینک آفتابی در زمستان، بخصوص در روزهای برف توصیه می شود .

عبور از مانع افزایش قطر چرخ به معنای کاهش زاویه حمله (زوایه‌ای که یک شیء مدوّر با یک جسم چهارگوش می‌سازد) است. این برای چرخ یک مزیّت است. یک چرخ 29 اینچی در هنگام عبور از یک مانع 6 سانتی‌متری با لبه قائم، چهارده درصد کارآمدتر از یک چرخ 26 اینچی خواهد بود. برای مقایسه، یک چرخ 27.5 اینچی همین مانع را 9.8 درصد کارآمدتر از یک چرخ 26 اینچی پشت سر می‌گذارد. روش دیگری برای تجزیه و تحلیل زاویه حمله، بررسی زاویه برخورد است. به این ترتیب اگر زاویه برخورد یک چرخ 26 اینچی X درجه باشد، این زاویه برای یک چرخ 27.5 اینچی معادل X-4 درجه و برای یک چرخ 29 اینچی X-6 درجه است. در اینجا نیز زاویه کوچک‌تر، بهتر است و به‌همین دلیل چرخ 29 اینچی در این رقابت برنده خواهد بود.

عدم فعالیت کودکان در دنیای امروز به یکی از نگرانی‌های بزرگ تبدیل شده است. اغلب مردم فرصت نمی کنند که حداقل زمان ورزش خود (نیم ساعت در روز؛ 5 روز در هفته )را انجام دهند. والدین بر روی فرزندانشان تاثیرات زیادی می گذارند، به خصوص وقتی با آن‌ها در خانه هستند و با گوشی‌های همراه خود سرگرم اند که این بزرگترین اپیدمی چاقی در جهان است. دوچرخه سواری علاوه بر سرگرمی برای قدرتمند کردن قلب مفید است و هنوز هم ورزشی است که اکثر کودکان را درگیر می کند.

لاستیک‌های تیوب‌دار: تایرهای دارای تیوب از انواع استاندارد تایرهای دوچرخه می‌باشند. این تایرها روی طوقه قرار می‌گیرند و دور لبه‌های تایر از سیم استیل یا فیبر قابل انعطلاف آرامید بوده و تیوب با قرارگیری در داخل تایر و بادشدن، قابل استفاده می‌شود. از مزایای تایرهای دارای تیوب می‌توان به قیمت‌پایین‌تر و تولید در سایزهای مختلف اشاره کرد. البته امروزه از انواع مختلفی از تیوب‌ها استفاده می‌شود.